VALİ DOĞAN DEPREM ANI VE TAHLİYE TATBİLATI’NA KATILDI

157

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Afet Tatbikat Yılı” kapsamında 81 İl’de eş zamanlı gerçekleştirilen ‘Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına’ katıldı.

Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu’nda gerçekleştirilen, İlimiz geneli 1390 okulda yapılan ve 449 bin 572 öğrencinin katıldığı “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına” katılan ve ilgili kurumlarca deprem anında ve tahliyesi esnasında kendi görev alanları çerçevesinde icra edilecek faaliyetlere dair tatbikatın yapılmasının ardından bir konuşma yapan Vali Doğan, “Bugün okulumuzda, 81 İl’de eş zamanlı olarak bir deprem tatbikat gerçekleştirdik. Deprem açısından hem Türkiye, hem Hatay coğrafyası riskli bölgededir. Bu tatbikat ile deprem anında ne yapmalıyız, kurumlarımızın hangi faaliyetleri icra etmesi gerekmekte bunu gördük. Kurumlarımız kendi görev alanları gereği yapılması gerekeni sembolik olarak sizlere göstermeye çalıştılar” dedi.

‘HERKESİN EVİNDE BİR DEPREM ÇANTASININ OLMASI ŞART’
Vali Doğan, “AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma, Ambulans teşkilatımız var. Kurumlarımızla birlikte deprem, afet anında neler yapılması gerekiyorsa sizlere göstermeye ve birlikte tatbik etmeye çalıştık. Çocuklar afet anında önce acil çağrı numaramız olan 112’yi aramalıyız. Acil çağrı alıcısı sizin nereden aradığınızı, hangi numaradan aradığınızı kendi ekranında görüyor ve sizden olaya dair kısa bir özet aldıktan sonra hangi birimin müdahale etmesi gerektiğine karar verip ilgili birimi ikaz ediyor. İlgili birim ise olaya en kısa sürede müdahaleyi gerçekleştiriyor. Önemli olan Türkiye’nin ve İlimizin deprem bölgesinde olduğunu bilmek ve deprem anında ilk önce yapılması gerekenler neyse bunları öğrenmek lazım. Herkesin evinde bir deprem çantasının olması şart. Sizlerin dikkatini bugün gerçekleşen tatbikat ile deprem afetine çektik. Ben bu tatbikatta emeği geçen bütün arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Rabbim depremleri, afetleri memleketimize göstermesin. İnşallah huzurlu, mutlu, sağlıklı günlerde buluşmak temennisiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

“Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına” Vali Doğan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Erhan Günay, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Yorum yapılmamış "VALİ DOĞAN DEPREM ANI VE TAHLİYE TATBİLATI’NA KATILDI"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir