Kaşıkçı: Olumlu Buluyoruz Ancak Eksiklikler Var !

306

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı dün akşam söz aldığı Genel Kurul salonunda bir kez daha aşırı sıcaklıklardan dolayı zarar gören Narenciye Üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Narenciye Üreticileri hakkında alınan tedbirler ile ilgili olarak açıklamalarını olumlu bulduklarını ifade eden KAŞIKÇI; ” Eksik gördüğümüz ve soru işareti taşıyan noktalar var. Bu konuların aydınlatılması gerekiyor ” şeklinde konuştu.
Tarım Bakanlığının açıkladığı ekonomik destekleri ve Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyreden Sıcaklıkların Doğal Afet Sayılması ve TARSİM kapsamına alınması çalışmalarını desteklediklerini belirten KAŞIKÇI; çalışmaların bu yılı da kapsayacak şekilde genişletilmesini talep etti .
KAŞIKÇI: Bizgeçtiğimiz hafta da Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri olarak basınodasında narenciye üreticilerimizin problemlerini tek tek dile getirmiştik. BugünSayın Bakanımız sabah saatlerinde narenciye üreticilerinin problemleriyleilgili bir açıklama yaptı. Sayın Bakanımızın yaptığı bu açıklamayı olumlugörüyoruz ancak eksik gördüğümüz bazı kısımlar da var, o kısımları da özellikleburadan paylaşmak istiyorum. Sayın Bakanımız özellikle aşırı sıcakların TARSİMkapsamı içerisine alınmasıyla ilgili, önümüzdeki yıl, böyle bir çalışmanınolduğunu ifade etti. Bunu üreticilerimiz gerçekten çok olumlu görüyorlar. Çünküaşırı sıcaklar TARSİM kapsamı içerisinde değerlendirilmediğinden aşırısıcaklardan kaynaklanan zararı da TARSİM karşılamıyor.
– Ayrıca, çiftçilerimizin bir beklentisi daha vardı: Ziraat Bankasına olan borçlarınertelenmesi. Sayın Bakanımız bugün “Ziraat Bankasına olan borçlanertelenecek.” dedi ancak ne kadarlık bir zaman erteleneceğini ifadeetmedi. Üreticilerimizin bizlere ilettiği talep en az iki yıl bu borçlarınfaizsiz bir şekilde ertelenmesidir. Biz, yine, şöyle bir problemle karşıkarşıya kalacağız: Bu yıl aşırı sıcaklardan dolayı narenciyede oluşan zararında biz hükûmetten çiftçilerimize verilmesiyle ilgili basın açıklaması yapmıştıkancak bugün Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamada bu cümleyi göremedik yaniçiftçilerimizin, narenciye üreticilerimizin bu yılki yaşadığı zarar ne olacakorası bir soru işareti olarak duruyor. Ben bu soru işaretinin de çiftçilerimizaçısından aydınlığa kavuşmasını temenni ediyorum. şeklinde konuştu.

Yorum yapılmamış "Kaşıkçı: Olumlu Buluyoruz Ancak Eksiklikler Var !"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir