İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE ETİK OLMAYAN KADRO İLANLARI, İDARI PERSONEL NAKİLLERİ VE ATAMALAR

457


Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, İskenderun Teknik Üniversitesi eski Rektörü Türkay Dereli’nin görevden ayrılmadan önce, Ağustos ayı içerisinde yaptığı uygulama ve davranışlarda bir panik hali olduğu, çok hızlı işler yaptığı, yaptığı bu uygulamalarda hatalarla dolu sürece girildiğini belirterek, eski Rektör’ün kadrolaşma iddialarıyla ilgili açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Geçen hafta yaptığımız basın açıklamasında İskenderun Teknik Üniversitesi ile ilgili bazı uyarılarda bulunmuştuk. Ancak geçtiğimiz süre içerisinde daha başka konular ve iddalarda gündeme geldi. İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne ikinci kez atanan Prof Dr. Türkay DERELİ’NİN atanmasının üzerinden 1 yıl dahi geçmeden gizemli bir şekilde gidişi ve gidiş sürecindeki kamu vicdanını yaralayan ve çalışma barışını bozduğunu düşündüğümüz uygulamaların düzeltilmesi hususunda uyarılarda bulunmaktır.

1-18.09.2019 tarihinde ikinci kez Cumhurbaşkanımızın teveccühleri ile kurucu rektörlüğüne devam etmekteydi. Ağustos ayı içerisinde yaptığı uygulama ve davranışlarda bir panik hali olduğu, çok hızlı işler yaptığı, yaptığı bu uygulamalarda hatalarla dolu sürece girildiğini üniversite çalışanları ile yaptığımız sendikal çalışmalarda herkes gibi bizlerde gördük.

2- Ağustos 2020 de ayrılacağını Sadece İki Rektör Yardımcısının bildiği bir durumda Sayın Rektörün üniversitede ki bazı kadrolara yönetici konumunda idari personel atamaları yapması çok dikkat çekicidir. Üniversitemizin yeni kurulmuş olması nedeniyle birçok kadro ileride ki çalışmalarda gerek olacaktı. Ancak görevden ayrılacak bir Rektör tarafından tüm yönetici idari kadroları bu şekilde tamamına yakınına atama yapılmış ve yeni gelecek rektörü idari yönden zayıflatmıştır. Yapılan atamalarda ayrımcılık tam manada ortaya koyulmuştur.

3-Yine Üniversite Rektörlüğü görevinden ayrılacağı belli olduktan sonra Devlet Personel Başkanlığı tarafından üniversitelerin kullanılmasına tahsis edilen Yıllık Nakil kadrolarının tamamını kullanarak yeni atanacak rektörün yapacağı çalışmaları yürütecek ihtisas gerektiren kadroları kapatmıştır, üniversitede zaten fazla olan alanlarda nakiller yapılmıştır. Bu acele ve panik nedir? Kime hangi diyetler ödenmiştir?

4- Prof Dr. Türkay DERELİ 24 Ağustos 2020 tarihinde halen resmi olarak rektörlük görevi devam ederken 1 hafta yıllık izne ayrılmış, kendisinin vekalet bıraktığı Rektör Yardımcısı Prof Dr. Tolga Depci imzasıyla apar topar kadro ilanına çıkılmıştır. Bu uygulamanın ülkemizde örneği yok gibidir. Rektör yardımcısı 1 haftalık vekalette kadro ilanına çıkması teamüllere aykırıdır.

Bundaki esas sıkıntı vekil kişinin imzasıyla çıkılan kadro ilanında kişiye özel kadro ilanı olması ve rektörün kendisine yakın olanlara kadro vermesi diğerlerine vermeyerek mağdur etmesi üniversite iç huzurunu ve barışını zedelemiş ve üniversite içindeki çalışma huzurunu bozan durumları daha da keskinleştirmiştir. Bu durum yetkili sendika olmamız nedeniyle bazı sorular sorma hakkı doğurmuştur;

  1. a) Görevi bırakan bir Rektörün giderayak bunu yapması ne kadar etik ve doğrudur?
  2. b) Bu paniğin arkasındaki esas gerçekler nelerdir?
  3. c) Bu nakiller, verilen yöneticilikler ve kadro ilanı ile Rektörün görevi bırakması arasında bir bağlantı var mı?
  4. d) Yine Prof Dr. Türkay DERELİ resmi olarak görevinin başındayken ve kendisinin vekalet bıraktığı Rektör Yardımcısı makama vekalet ederken devam eden soruşturmaları ivedi şekilde ve zaman süreleri dikkate alınmadan tamamlatmaya çalışması ve tüm bu resmi evrakları Rektör Yardımcısı imzasıyla yaptırmaya çalışması kendisinin bu yanlış uygulamalarda sorumluluğunu başkasına atma çabası mıdır?
  5. e) Rektörün izinli olduğu 24 Ağustos 2020- 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında etik olmayan tüm yazışmalar ivedi şekilde vekalet eden kişiye mi imzalattırılmıştır?
  6. f) Bu süreçte Eğitim ve öğretimden sorumlu olduğu söylenen diğer Rektör Yardımcısının tamda eğitim öğretim yerleştirmeler kayıtlar döneminde Rektör Türkay DERELİ ile birlikte izin ayrılmaları ve hatta bir ay izin alması sorumluluktan kaçmak mıdır?

Yorum yapılmamış "İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDE ETİK OLMAYAN KADRO İLANLARI, İDARI PERSONEL NAKİLLERİ VE ATAMALAR"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir