HATAY’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI

128

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada , “Kafe, restoran ve kıraathaneler ile tatlıcılar çok yüksek riskli iller hariç sabah saat 07.00 ile 19.00 arasında yüzde elli kapasite ile açılacaktır” dedi.

YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ
Bu değerlendirmeye göre de 81 vilayet düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renkleri ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek.

İKİ HAFTADA BİR GÜNCELLENECEK
Ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek. Valiliklerin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurulları, bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir.
Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlar günlük hayatlarının her anında temizlik, maske ve mesafe gibi salgın tedbirlerine ne kadar bir hayat ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçilmesini sağlayacaklar.
Aksi durumda yani salgın artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar tekrar genişleyebilir. Bir başka ifadeyle her ilimiz salgın tedbirlerinin orada ne düzeyinde uygulanacağını kendisi belirleyecek.

PAZAR GÜNÜ SINIRLAMA
Buna göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.
Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.
Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında %50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir.
Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebilecek

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTINA İYİ HABER
Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.
Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riski sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.
Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir.
Sivil toplum kuruluşları meslek odaları kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Yorum yapılmamış "HATAY’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir