ENFORMASYON TEKNOLOJİLERİ NEDİR?

874

Geleceğin meslekleri ya da ilgi alanları katagorisine bir süre önce yerleşip adından sıkça söz ettiren, İngilizce meali ile IT olarak kısaca telaffuz edilen terim, dürüst olmak gerekirse yine 13 yaşındaki oğlum Ali Emre ile bu ayki yazıya dönüştü.Malum lise giriş sınavına hazırlık dönemindeyiz. Gireceği lise, ileride okuyacağı üniversiteyi ve okuyacağı bölümü de çok etkileyeceğinden, sürekli kendi ilgi alanına yakın bir bölüm seçme hevesinde.

Bu yaş çocuklarının bilgisayarda oyun oynama merakı ve oyuna ayırdıkları zamanın çok uzun olması malumunuz hepimizin ortak sorunu. Daha geçen gün yine bu konuda bir anne olarak çok fazla yakınmaya başlamıştım ki; zamane çocuğundan gelen cevap ile söyleyeceğim bütün kelimeleri yutmak zorunda kaldım.

 ”Gelecekte iyi bir IT uzmanı olmak için bu oyunlara ihtiyacım var anne ”dedi.

Ben de tabiri caizse yemezler demek yerine elime geçen bu fırsatı kısa bir brifinge çevirmeye karar verdim.

” Evet, seni anlıyorum Emre’cim ama şunu bilmende fayda var ki; IT uzmanı veya bir IT çalışanı olmak, uzun vadede hayat standartlarını karşılayabileceğin eğlenceli bir kariyer seçimi olabilir.Anladım ki, IT alanında kariyer düşünüyorsun. Ancak bu konuda çok iyi bir bilgisayar oyuncusu olmak dışında kendi yeterliliklerini de gözden geçirmek zorunda olduğunun da farkındasındır umarım.Çünkü IT alanının gerçekten istediğin kariyer olup olmadığına karar vermen sadece bilgisayar oyunlarına olan tutkun ile anlaşılmayabilir. IT Uzmanları matematiksel düşünme ve analiz konusunda yetenekli, sorumluluk duygusuna sahip, işbirliğine ve takım çalışmalarına yatkın insanlardır.Bana sorarsan,birçok kişi bilgisayar oyunları oynamaktan zevk alırken, bir bilgisayar oyununun tasarlanması aşamasında görevli olmak aynı oranda zevkli olmayabilir. Ya da sadece bilgisayarla içli dışlı olmanın IT alanından zevk alarak çalışabileceğin anlamına gelmeyebilir.Çünkü  IT uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle bu kavramı çok iyi bilmesi gerekir.Sen bu kavrama hangi açıdan bakarsın bilmem ama bana sorarsan, insanların teknolojik sorunlarına yanıt üretebilme potansiyeli de çok önemlidir. Birçok departmanın aksine şirketlerin IT birimleri daha bağımsız çalışırlar. Bu, çoğu zaman sorunlara çözüm üretirken tek başına kalacağın anlamına da gelir.”

“Ama anne, bilgisayarla arası iyi olan herkesin IT alanında kendini geliştirmesi kendisine yapacağı en büyük iyiliktir dedi kodlama öğretmenimiz.Hem parası da çok iyiymiş.”

Buraya kadar anlaşıldı ki,bilgisayara çok fazla ilgi duyan çocuğum hangi alanda kendini yetiştereceğine karar verirken desteğe ihtiyaç duyuyor.Elbette bu destek anne ve babalar haricinde akrabalar gibi  ikinci veya öğretmenler gibi üçüncü şahışlardan da gelebilir.Dolayısı ile geleceğin yeni nesillerini yetiştirirken akılcı bakış açıları ile onlara geniş çerçeveden vizyonlar kazandırmalıyız.

Evet doğru parası yani kazancı çok iyi olan bir meslek.Ama sorumlulukları da çok.Malum,zaman teknolojinin hayatımızın her alanına fazlasıyla girdiği bir zaman.Hatta bizi bırakın artık ilköğretimden itibaren kodlama eğitimi veren ülkeler arasında yer almaya başladık.Dünya yapay zekayı,yapay zekanın günlük hayatımızın her alanına nasıl girdiğini ve bu teknoloji sayesinde bunların nimetleri olan karanlık fabrikaları konuşuyor.

Hemen her sektör artık,IT’nin yarattığı katma değerin ekmeğini yemektedir. İnsanlık tarihi, şimdiye kadar görülmemiş bir hızda teknolojik devrim yaşamaktadır. Bu devrimin hızını sağlayan en önemli güç ise IT dediğimiz enformasyon teknolojileridir. Hatta tam bu noktada tarihte enformasyon devrimi ne zaman başladı diye soracak olursanız.Bu sorunun cevabına insanlık tarihi ile beraber diye cevap vermekten çekinmem.Çünkü,tarih boyunca insanların ulaşabilecekleri enformasyon miktarı ve bununla başa çıkmak için üretilen enformasyon sistemleri zaman içinde artış göstermiştir.Mesela yazının ve alfabenin bulunuşu,matbaanın icadı, telgrafın,telefonun ve sonrasında bilgisayarın ortaya çıkışı kendi dönemlerinde enformasyonun hızlanmasına büyük ölçüde katkıda bulunmuştur.

Peki buraya kadar adından uzun uzun bahsettiğimiz bu terimin anlamı nedir?Biraz açıklayalım.Türkçe karşılığı Enformasyon Teknolojileri ya da bilgi-bilişim teknolojileri olarak adlandırılan İngilizce kısaltılması ise IT (information technologies)olan bu terim, bilgisayar tabanlı bilişim sistemlerinin, özellikle yazılım uygulamaları ve bilgisayar donanımının incelenmesi, tasarlanması, geliştirilmesi, yürütülmesi, yönetimi ve desteğine verilen addır. IT temel olarak bilgisayarların ve yazılımların aracılığıyla bilginin işlenmesi, dönüştürülmesi, saklanması, korunması, iletilmesi ve bu bilgiye güvenli bir biçimde erişilmesini sağlar.

IT,aynı zamanda bir şirketin tüm bilgisayarla yapılan işlerinin koordine edildiği, planlandığı , gerekli donanım ve yazılımın satın alınıp, kurulmasından, gerekli programların yazılmasından, bakımının yapılmasından, iletişim şebekesinin kurulmasından, vs. sorumlu olan bölümdür. Çoğu şirkette bu çok önemli bir bölümdür ve genellikle başındaki kişi genel müdür yardımcısı seviyesinde olur.

IT, birçok şirkette bilgi yönetim servisi veya basitçe bilgi işlem servisi olarak da adlandılır.Ama aslında bundan çok da fazlasıdır.

Çünkü,IT çok katmanlı ve geniş bir birimdir. Bazı uzmanlar bu departmanın yöneticisi olurken, bazıları yazılım geliştiricisi veya donanım uzmanı olarak yer alabilirler.Benim oğluma verdiğim nasihatta olduğu gibi kendi tutkularınızı göz önünde bulundurarak hangi IT bölümünün size daha uygun olduğuna karar vermelisiniz. Bir kişi için yazılım geliştirmek tutku olurken, bir diğer kişi için kompleks veri tabanlarıyla uğraşmak ve bu alanda uzman olmak daha tatmin edici olabilir.Kısacası Ali Emre kısmen haklı.Şimdilik oynadığı oyunlar sayesinde strateji geliştirmeye,oyunun mantığını çözerken bütüncül bakış açısı kazanmaya,online oynadığı için takım ruhunu anlamaya ve başarı için takımın ortak bir parçası olmaya hatta diğer arkadaşlarını korumak için dikkat geliştirmeye çabalaması ileride bilgi teknolojilerinin her hangi bir alanında çalışması açısından da önemli.Ama şimdilik bunu ona söylemeye hiç niyetim yok.Çünkü oyunların çocuklarımızın hayatındaki önemi zaman yönetimini bilmedikleri için endişe verici olabilmektedir.Dolayısı ile elbette teknoloji çağında doğurduğumuz çocuklarımızı bundan mahrum etmeyeceğiz ama teknoloji obezi olmalarına da izin vermeyeceğiz.Beynen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmek biz ebeveynlerin en temel görevi.Sağlıkla kalın.

Yorum yapılmamış "ENFORMASYON TEKNOLOJİLERİ NEDİR?"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir