BÜYÜK ŞEHİR DEMPREM’E HAZIRLIKSIZ!

409

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin deprem konusunda ciddiyetsiz bir tutum sergilediğini söyledi.

Deprem konusunun Hatay’ın en büyük gündemi olduğunu söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, “AFAD’ın yayınlamış olduğu deprem ısı haritası, Hatay’ın ne kadar kritik bir konuma sahip olduğunu gösteriyor” dedi.
Kendisinin aynı zamanda bir inşaat mühendisi olduğunu söyleyen Kaşıkçı, “Milletvekili olduğumdan beri afetler öncesi yapılabilecek çalışmalara başladık ve vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirerek üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştık” dedi.

‘AFETLERLE İLGİLİ ALINACAK TÜM TEDBİRLER SİYASET ÜSTÜ BİR NOKTADAN DEĞERLENDİRİLMELİDİR’
Deprem konusunda yerel yönetimlere düşen sorumlulukların oldukça fazla olduğunu belirten Milletvekili Kaşıkçı, “Afetler, ülkemizin bir gerçeği ve afetlerle ilgili alınacak tüm tedbirler siyaset üstü bir noktadan değerlendirilmelidir. Ancak ne yazık ki Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanları ile ilgili yapıcı olarak ortaya sunduğum tüm öneriler tepkiyle karşılandı” dedi.
Tüm doğal afetlerde itfaiye çalışanlarının bir şehir için ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Kaşıkçı, “Hatay’da itfaiye araç ve çalışanlarının kapasitesini öğrenmek istediğimizde, ne İtfaiye Daire Başkanı’ndan, ne de Büyükşehir Belediyesi’nde ilgili kişilerden bir geri dönüş alamadık” dedi.

‘VETERİNER HEKİMİN TOPLANTIYA KATILMASI KENDİSİNİ DE ZOR DURUMDA BIRAKIR’
Geçtiğimiz hafta Hatay’da depremle ilgili alınması gereken önlemler ile ilgili bir toplantı düzenlendiğini söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, “Toplantıda; afetlerden birinci derecede sorumlu olan bir kurumun konuya tümüyle hakim biri tarafından temsil edilmesi gerekirken, Büyükşehir Belediyesi kendilerini temsilen konuyla hiçbir alakası olmayan bir kişiyi göndermiştir. Ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi toplantıya bu arkadaşımızı göndererek ciddiyetsiz bir tutum sergilemiştir. Böylesine önemli bir konuda Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin olaya daha büyük bir ciddiyetle yaklaşmasını bekliyorum” dedi.

Toplantıya katılan kişinin bir veteriner hekim olduğunu ifade etmesinin ardından çeşitli çevreler ve yayın gruplarının sözlerini bağlamından kopararak konuyu çarpıttığını ifade eden Kaşıkçı, “Bu arkadaşımız, toplantıya başkanlık eden Sayın Valimizin Büyükşehirin depremle ilgili çalışmalarını içeren sorularını yanıtsız bırakmıştır. Dolayısıyla kendisi de zor durumda kalmıştır. Onun veteriner olduğunu söylememizdeki maksadımız, Deprem gibi hayati bir konunun uzmanı olmayan bir meslek grubunu göndermenin meseleye ne kadar ciddiyetsiz yaklaşıldığının anlaşılmasıdır. Tarım ile ilgili bir toplantıya uzay mühendisinin temsilen gönderilmesi ne kadar doğrudur?” dedi.

‘PROFESYONELCE DEPREME HAZIRLANMALIYIZ’
Depremin değil, alınmayan önlemlerin öldüreceğini söyleyen Kaşıkçı, “Hatay olarak depreme hazırlıksız yakalanmamak için afetlerle ilgili kurumların daha profesyonel bir çalışma hazırlayarak, koordineli bir şekilde bu çalışmaları yürütmesini gerektiğini düşünüyorum”dedi.

‘HER MESLEK ÖRGÜTÜ KENDİ SORUMLUKLARINI YERİNE GETİRMELİ’
Meslek örgütlerinin de belediyenin bu ciddiyetsiz tutumu karşısında bir tavır alması gerektiğini vurgulayan Kaşıkçı, “Maalesef yapılan açıklamalarda Boğaziçi Üniversitesindeki olaylar ve HDP’li bir vekil ile ilgili demeçler görüyorum. Herkes kendi işine bakmalı ve sorumluluklarını yerine getirmelidir. Bir an önce Hatay Deprem Master Planı’nı ortaya koymalıyız” şeklinde konuştu.

Yorum yapılmamış "BÜYÜK ŞEHİR DEMPREM’E HAZIRLIKSIZ!"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir