ARSUZ’DA, KATLEDİLEN HER KADIN İÇİN BİR FİDAN DİKİLDİ

406

Arsuz Belediyesi, YOL-SEV-DER ve Arsuz Gönüllüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” münasebetiyle, Kurtbağı Mahallesinde; ‘Katledilen Her Kadının Adına Bir Zeytin Ağacı’ etkinliği düzenlendi.

Katledilen Her Kadının Adına Bir Zeytin Ağacı dikme etkinliği, Kurtbağı Mahallesinde Arsuz Belediyesi, YOL-SEV-DER ve Arsuz Gönüllüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliği ile gerçekleştirildi. Barışı simgeleyen, uzun ömürlü ve fiziki koşullara uygun olması sebebiyle, etkinlikte özellikle zeytin ağacı tercih edildi. Katledilen kadınların aileleri ve yakınlarının da katıldığı etkinlikte, Kadına yönelik her türlü sözlü, psikolojik ve fiziksel şiddet kınandı.

Kadınlara ve çocuklara yönelik her türlü şiddetin son bulmasını temenni eden Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Bugün 25 Kasım. 25 Kasımın anlamını hep birlikte burada yaşıyoruz. Burada kızgın, kederli bir şekilde 25 Kasımı yaşıyor ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi, Türkiye’de de, Dünya’da da kadına yönelik, çocuğa yönelik şiddetin, cinayetin hatırlanacağı ve bunların önüne geçmek için her türlü hatırlatmanın yapılacağı bir günü anmak için buradayız. Şimdiye kadar feci bir şekilde, çok gaddarca mağdur olan kadınlarımızın adına Arsuz Belediyesi olarak 22 dönümlük bir araziyi tahsis ettik. Ve burada her birinin adına olacak şekilde bir zeytin ağacı dikeceğiz. Ve bu zeytin ağacını; hem barışı hem de yaşamayı, var olmayı hatırlatacak bir ağaç olarak seçtik. Bu ağaçla birlikte mağdur olan ve şiddete uğrayan kadınlarımız burada yaşayacaktır. Ve biz her geldiğimizde burada yaşatacağız. Çok güzel bir zeytin tarlası yapacağız. Ve bu ağaçlar yetiştikten sonra gelirleri mağdur kadınlarımıza ulaşacak şekilde bir sistem kuracağız. Biz şiddete hayır diyoruz. Herkes için şiddet ve cinayetlere son diyoruz. Özelliklede dezavantajı olan kadın ve çocuklara yönelik şiddeti kınıyoruz. Bu bir insanlık ayıbıdır. Burada bunu tekrar hatırlatıyor ve ilgililerin buna daha da ciddi bir şekilde el atmalarını istiyoruz” dedi.

Etkinliğe Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, YOL-SEV-DER Başkanı Hüseyin Polat, Arsuz Gönüllüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Behice Güven, Arsuz Belediye Meclis Üyeleri ve Katledilen; Ceren Özdemir, Şule Çet, İpek Bakımcı, Pınar Gültekin ve Emine Bulut’un aileleri de katılarak, birer fidan dikti.

Yorum yapılmamış "ARSUZ’DA, KATLEDİLEN HER KADIN İÇİN BİR FİDAN DİKİLDİ"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir