Arsuz’da ÇED Süreci Başlıyor

331

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Arsuz’da yapılması planlanan 2 adet krom maden sahası ile ilgili 12 Ekim’de Halkın Katılım Toplantısı düzenleneceğini duyurdu. Arsuz’da tepkilere neden olan maden sahaları ile ilgili ikisinin ÇED sürecinin başladığı, ikisi için de halkın katılım toplantısı yapılacağı belirtilen ÇED duyurularında, 4 maden sahasının da aynı firmaya verilmesi dikkat çekti.

Krommer Madencilik’in proje sahibi olduğu Arsuz’daki maden sahaları ile ilgili Bakanlığın sitesinde yer alan ÇED Duyuruları kapsamında yayınlanan detaylar şöyle:

HALKIN KATILIM TOPLANTISI BİLGİSİ

HATAY ili ARSUZ ilçesi sınırları içerisinde Krommer Mad. Mer. Nak. İth. İhr. San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan İR:20066936 (ER:1076813) ve İR:20068401(ER:3112220) Ruhsat Nolu Krom Ocağı projeleri ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 12/10/2020 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya HATAY Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve HATAY Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

ÇED SÜRECİ BAŞLAYAN MADEN SAHALARI İLE İLGİLİ DUYURU:

HATAY il ARSUZ, ilce İR:20068401 ve İR:20066936  Ruhsat Nolu Saha mevkiinde Krommer Mad. Mer. Nak. İth. İhr. San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan İR:20068401(ER:3112220) ve İR:20066936 (ER:1076813) Ruhsat Nolu Krom Ocağı projeleri ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve başvurunun ÇED Genel Formatına uygun hazırlandığı anlaşılmış olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar, süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler HATAY Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

Yorum yapılmamış "Arsuz’da ÇED Süreci Başlıyor"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir