14 Ocak Ras El Seni Kutlu Olsun!

397


Hatay’da halkların birliğinin sembollerinden biri olan Res El Seni Bayramı kutlu olsun.14 Ocak Rumi takvimin başlangıcıdır.Yöremizde aynı nitelikte, Ortodoks Hıristiyanları 25 Aralığı Noel bayramı olarak kutlar. 31 Aralık tarihini miladi takviminde yılbaşı olarak yeni bir yıla giriyoruz. 6 Ocak tarihi, Ortodoks Ermenileri tarafından yılbaşı olarak kutlanmaktadır. Arap Alevileri de 14 Ocak’ta Ras el Seni, Rumi yılbaşını dini bir bayram niteliğinde kutlamaktadırlar.

Hz. Adem (a.s)’dan itibaren kutsal kitaplarda tanınan ve bilinen bütün peygamberleri kutsar. Bütün peygamberlerin doğum günlerini, zaferlerini, kutsal dinlerin tanıdığı özel günlerini bayram telakki ederler. Kur’an-î Kerim’de de “Peygamberler arasında fark göstermeyiniz”şeklinde yer almaktadır. Arap Alevilerin kutladığı Ras-el Seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanmaktadır. Ras-el Seni günü Hz. Musa (a.s)’ın Ben-i İsraili olan Firavun’un zulmünden kurtardığı gündür. İd-el Kalendes olarak kutlanır. 14 ocak sabahı küçükler büyüklerin ellerini öper. Büyükler küçüklere hediye, harçlık vb. şeyler verir. Ras-el Seni geçmişten bu güne geleneksel olarak gelmiştir. Toplumumuzun birbiriyle kaynaştığı özel bir gündür.

Dini bir bayram ve Rumi yılbaşı’dır.Hz. Musa (a.s) doğduğunda Rumi tarihinde Kênun el Ahir ayının 14’ü idi. Ras seniy Hz. Musa (a.s)’ın zaferi ile ilgili olduğundan Hz. Musa (a.s) döneminde kullanılan takvime göre kutlanıyor. Hz: Muhammed (s.a.â) hicretinde Hicret Takviminin başlangıcında sıfırlandı ve günümüze 1437 Hicri takvimi ile 1395 Şemsi, 31 Kenun el Evvel 1431 Rumi takvim diye geçer. Bu kısa bilgiden sonra 14 Ocak’ta (1 Kenun el Êhir) yani Ras el Seniy’de geçen olaya değineyim. Bu günde Hz. Musa (a.s) zulüm etmekle yetinmeyip kendini ilah olarak ilan eden Firavun’a karşı zafere ulaşır. Bu günde cabbar Firavun ve kavmi yarılan denizde boğulurlar. O günde Cebrail Aleyhisselêm Firavun’a insan kılığına fakir bir adam sıfatıyla karşısına gelir ve Firavun’a: İyilikler ettiğim, nimetler sunduğum kullarınızdan biri bana karşı kibirlik taslarsa ona yaptığım bütün iyilikleri inkar ederse, nankörlük ederse, yaptığım bütün iyilikleri, nimetleri kendine mal ederse cezası ne olmalıdır diye sorar. Firavun’da böyle inkarcının cezası denizde boğulmak olmalıdır diye cevap verir. Fakir adam yani Cebrail (a.s) Firavun’a görüşünüzü belirten imzalı bir hüccet (kağıt) verir misiniz der Firavun’da verir. Böylece Firavun hakkettiği cezasını kendisi imzalamış olur. Hz. Musa( a.s) Firavun ve kavminin onu öldürmek için kovaladığında asası (sopası) ile denizi yarıp içine girer. Fıravun(l.a) ve kavmi yarılan denize girmek istemezler. O an fakir adam yani Cebrail (a.s) Firavun’un önünde zahir olur ve yarılan denize girerek Firavun’a arkamdan gelin der. Firavun (l.a) kavmi ile birlikte Cebrail’in arkasında denize girerler. Denizde epey yol alınca Cebrail (a.s) Firavun’un imzaladığı ve ihanet edenlerin cezasının denizde boğularak can vermeleri gerektiğini belirten imzalı hücceti (kağıdı) ona verir. O anda yarılan deniz kapanır ve eski halini alır böylece Firavun (l.a) kavmi ile birlikte denizde boğulur. Muminler o günü yani Firavun’dan kurtuluş gününü RAS SENİY diye kutlamaya başlarlar. Ras Seneyin ‘in kısaca anlatımı böyledir.


Arap Alevi Halkımız 14 Ocak (rasel seni) ile başlayan ve 19 Ocak (kıddes) ile devam eden bayramını coşkuyla kutluyor. Bayramlarımıza sahip çıkarak,bu güzel günleri doyasıya yaşayarak, yaşatarak , huzur kardeşlik, barışın tesisi ve gelecek kuşakların daha iyi bir dünyada yaşaması için üzerimize düşen sorumluluğu yapmaya, halkımıza en iyisini sunmaya devam edeceğiz. Ras el seni bayramını kutluyorum.”EYD MUBAREK ALEYKUM CEMİAN”

Yorum yapılmamış "14 Ocak Ras El Seni Kutlu Olsun!"

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir